سایت در حال بازطراحی است، اما می توانید از بخش مقالات استفاده نمایید.
0

وبمستر میلیونر

وبمستر میلیونر

تعریف دامنه و انواع آن

دامنه (Domain) در واقع یک آدرس اینترنتی است که از طریق آن به یک سایت دسترسی پیدا میکنیم. بعنوان مثال هم اکنون شما جهت ورود به این سایت، با استفاده از دامنه www.azadweb.com وارد شده اید. یک دامنه از سه قسمت اصلی تشکیل میگردد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

1- www = این سه W گویای واژه World Wide Web می باشد که اشاره به تارنمای گسترده جهانی دارد. به این معنی که اگر فرض کنیم در یک سازمان یا شرکت یک سایت داخلی وجود داشته باشد که فقط کارمندان آن شرکت به دسترسی دارند، جهت مشخص نمودن نوع آدرس، بجای www از عبارات اختصاصی دیگری استفاده میگردد. لذا جهت مشخص نمودن این امر که مرورگر بتواند دسترسی به سایت مورد نظر پیدا نماید، با درج www به آن میفهمانیم که باید به دنیای بیرون از سازمان برای دسترسی به این سایت رجوع کند.

امروزه با توجه به هوشمند شدن مرورگرها دیگر از این سه عبارت به ندرت استفاده میگردد و برای دسترسی به یک سایت، خیلی احتیاجی به تایپ کردن آن نیست.

2- Domain Name = نام دامنه همان واژه ای است که بصورت اختصاصی به هر سایت نصبت داده میشود. مانند عبارت  Azadweb در همین سایت. این نام اختصاصی را شما خودتان انتخاب نموده و در صورت آزاد بودن جهت ثبت، می توانید با مبلغی اندک آن را به مدت دلخواه برای خودتان ثبت نمایید.

3- Domain Prefix =  پسوند دامنه، که در این مثال همان عبارت Com می باشد مشخص کننده نوع فعالیت یک سایت است. پسوندهای بسیار متنوعی برای ثبت وجود دارند که هر کدام تعرفه مشخصی دارند. پسوندهای دامنه به چند گروه عمومی، ملی، خصوصی و خاص، تقسیم می گردند. امروزه با توجه به افزایش سایت ها دیگر کمتر کسی به کاربرد یک پسوند توجه می نماید و صرفا روی یافتن نام دامنه مناسب با هر پسوندی تمرکز دارند. زیرا سالها از قدمت اینترنت میگذرد و تقریبا هر نامی که به ذهنتان خطور کند را دیگران قبلا ثبت کرده اند.

جهت خرید و ثبت یک دامنه سایت های متعددی در ایران و خارج این امکان را فراهم نموده اند و تنها با یک ثبت نام ساده و پرداخت مبلغی بین 5 هزار تومان الی 500 هزار تومان میتوانید نام دلخواهتان را براحتی ثبت نمایید. در بخش خدمات اینترنتی آزاد وب در آدرس (service.azadweb.com) میتوانید بعضی از پسوند های پرکاربرد را مشاهده و در صورت نیاز اقدام به ثبت دامنه دلخواه خود نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.