هاست چیست؟

بسیاری از افرادی که در اینترنت پرسه میزنند یا صرفاً برای انجام امور شخصی و تفریحی یا کاری به سایتهای محتلف سر میزنند ممکن است به واژه ی هاست برخورده باشند اما بدلیل عدم نیاز به دانستن آن بدنبال معنی اش نیز نمیروند.

اگر بزبان ساده بخواهیم بگوییم هاست یا هُست که از کلمه انگلیسی Host گرفته شده و بمعنی میزبان میباشد در فارسی اغلب به آن فضای میزبانی میگویند. البته همانطور که از نامش پیداست کاملا مشخص است که به چه کار می آید. اما اجازه بدهید کمی موضوع رو بشکافیم و آنرا در قالب یک مقاله مناسب خدمتتان ارائه دهیم.

ابتدا باید بدانیم که هاست کجا قرار دارد و بعبارتی آدرس آن کجاست؟! به شمای زیر دقت کنید:

Data Center>>Server>>Hard Disk>>Host

تعریف هاست:

همانطور که در بالا اشاره کردیم هاست یا فضای میزبانی به مقدار حجم اختصاص یافته به یک وبسایت یا محتوا گفته میشود. بعبارتی فرض بر اینکه شما بخواهید یک سایت راه اندازی کنید و تعدادی عکس و مطلب در آن ارائه دهید، نیازمند آن هستید که این محتویات را در جایی برای دسترسی عموم یا خودتان قرار دهید. حال در مکانهایی در سراسر دنیا با نام دیتاسنتر، تعداد زیادی کامپیوتر پرقدرت وجود دارد که بصورت ۲۴ ساعته روشن و درحال سرویس دهی هستند. لذا با نصب نرم افزارهایی نظیر Cpanel,Direct admin,Kloxo,Enkompass,… برنامه هایی از این قبیل بر روی سیستم عامل، امکان پارتیشن بندی فضای هارد دیسک و تخصیص یک آی پی آدرس به آن امکانپذیر میگردد. سپس شما با تنظیم این آی پی ادرس بر روی دامنه یا آدرس سایت خود میتوانید به این فضای دیسک دسترسی داشته و اقدام به بارگزاری محتویات سایتتان نمایید.

انواع هاست:

با پیشرفت روز افزون انواع سایتها و مشاغل اینترنتی بنا بر حسب نیاز انواع مختلفی از فضای میزبانی ارائه میگردد که هرکدام مزیت ها و کارایی های خاص خود را دارد. البته این مسأله بیشتر به نوع سیستم عامل نصب شده بر روی سرور بستگی دارد که نوع هاست را نیز تعیین میکند.به صورت عموم هاست به دو دسته زیر تقسیم میگردد:

۱- هاست لینوکسی

در سیستم عامل لینوکس بدلیل تنوع بسیار بالای برنامه ها و نرم افزارهای کاربردی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. همچنین برای راه اندازی سایتهایی که با php برنامه نویسی میشوند جهت بارگزاری محتوا میبایست از هاست لینوکسی استفاده نمود. همچنین سیستم عامل های لینوکسی استفاده بهینه تری از منابع سرور نظیر رم، سی پی یو، پهنای باند و غیره میکنند.

۲- هاست ویندوزی

در سیستم عامل ویندوزی که غالبا برای بارگزاری محتوای نوشته شده بر مبنای ASP استفاده میگردد مورد توجه میباشد. البته با نصب نرم افزارهایی خاص بر روی سرورهای ویندوزی امکان استفاده از php نیز میسر است اما نوع مصرف منابع با توجه به سیستم عامل لینوکس بسیار ضعیف و آزاردهنده میباشد.

امیدواریم با ارائه این مقاله کوتاه توانسته باشیم گامی در جهت افزایش علم و آگاهی شما دوست عزیز برداشته باشیم.

انتشار با ذکر منبع بلامانع است.