سایت در حال بازطراحی است، اما می توانید از بخش مقالات استفاده نمایید.
0

پیش نیازهای راه اندازی یک وبسایت

در اکثر مواقع کارفرما با پیش نیازهای راه اندازی یک سایت اشنایی ندارد و گاهاً حتی از شنیدن عناوینی مانند هاست، دامین و… کمی دچار سردرگمی می شود. در حالیکه این پیش نیازهای اساسی مواردی بسیار ساده هستند و یک بار مطالعه این مقاله برای درک این مفاهیم کافی خواهد بود. در مقاله پیش رو پیشنیازهای راه اندازی سایت را به تفکیک نام خواهیم برد، و با توضیحات بسیار ساده و قابل درک برای هر سن و سالی خواهد بود.

مرحله اول: انتخاب موضوع فعالیت سایت

شاید این مسئله کمی بدیهی به نظر برسد و از خود بپرسید مگر بدون انتخاب موضوع هم میتوان سراغ راه اندازی سایت رفت. دلیل اینکه این مسئله را جزو پیشنیازهای راه اندازی سایت  قرار داده ایم این است که بسیاری از افراد صرفا از روی کنجکاوی می خواهند سایتی راه بیاندازند. ولی در همین جا تأکید می کنیم داشتن یک سایت مانند یک قطعه زمین در گوشه ای از بیابان است که شاید در نگاه اول مکانی بی ارزش به نظر برسد. اما به شما اطمینان می دهیم همین قطعه زمین بی آب و علف روزی دارای ارزش مادی فراوانی خواهد شد، به همین دلیل مهم است که در همان ابتدا موضوع مناسب و مورد علاقه ای را برگزینید و فقط روی همان متمرکز شوید و هر روز آن را گسترش دهید.

مرحله دوم: انتخاب آدرس سایت یا دامنه

تعریف دامنه (Domain)

دومین مورد ضروری از پیشنیازهای راه اندازی سایت ثبت یک دامنه است. همانطور که مستحضر هستید هر سایتی برای دسترسی نیاز به یک آدرس اختصاصی دارد مانند همین Azadweb.com خودمان. این آدرس اصطلاحاً دامنه و در انگلیسی به آن دامین (Domain) می گویند. دامنه ها مانند یک شماره موبایل که مختص یک نفر است، مختص همان سایت هستند و نمیتوان از نامی که قبلا توسط شخص دیگری در حال استفاده است، مجدد استفاده نمود. لذا با توجه به موضوع کسب و کارتان باید دامنه یا آدرسی را انتخاب نموده و جهت ثبت آن اقدام نمایید.

امروزه بدلیل بالا رفتن تعداد وبسایت ها، نام دامنه تأثیر چندانی در جذب کاربران ندارد. بعنوان مثال دامنه alibaba.com که مربوط به یک شخص چینی است و نوعی عمده فروشی اینترنتی محسوب میشود، بسیار موفق بوده و تمام دنیا را با فروش گسترده مورد پوشش قرار داده. اما همانطور که میبینید نام علی بابا نه ارتباطی به چین دارد و نه به فروشگاه! لذا می توانید نامی دلخواه اما معنی دار را انتخاب نموده و جهت ثبت ارائه نمایید. نا گفته نماند که کوتاه بودن نام دامنه می تواند در به ذهن سپردن آن برای مشتریان و کاربران آسانتر باشد.

پسوند دامنه

انتخاب دامنه مناسب

دامنه ها پسوند های مختلفی دارند که عمده پسوندهای معروف و توصیه شده، IR, Com, Net, Org, Info هستند. در گذشته بسیار مهم بود که پسوند دامنه مربوط به نوع فعالیت سایت باشد ولی امروزه دیگر حساسیتی بر روی این موضوع نیست. اما اگر قصد فعالیت در سراسر دنیا را دارید بهتر است از پسوندهای بین المللی مانند Com, Net, Org استفاده نمایید. زیرا پسوند آی آر صرفاً در داخل ایران کاربرد داشته و ممکن است در بسیاری از کشورها مورد تحریم های بین المللی قرار گرفته باشد. لذا سایت شما در دسترس کاربران آن کشور نبوده و یا آن اعتبار لازم را نخواهد داشت.

 

نکته مهم ۱» دامنه باید سالانه تمدید گردد و ممکن است مبلغ آن با توجه به نرخ ارز تغییر کند.
نکته مهم ۲» پس از ثبت و سفارش دامنه به هیچ عنوان قابل تغییر نخواهد بود و برگشت هزینه نیز امکانپذیر نیست.
نکته مهم ۳» دامنه با نام و مالکیت شخص شما ثبت میگردد، و در صورت بروز نقض قوانین احتمالی، فروشنده یا موسسه ی ثبت کننده آن مسئولیتی را بر عهده نمی گیرد.

مرحله سوم: انتخاب فضای میزبانی سایت یا هاست (Host)

تعریف هاست یا فضای میزبانی

خرید هاست مناسب

از دیگر پیشنیازهای راه اندازی سایت تهیه فضای میزبانی است. هاست یا فضای میزبانی به بخشی از هارددیسک یک کامپیوتر گفته میشود که در داخل کشور یا خارج از کشور نگهداری میشود و ۲۴ ساعته روشن بوده و در حال سرویس دهی میباشد. به این کامپیوترها سرور (Server) یا میزبان گفته میشود و به محل نگهداری این کامپیوتر یا سرورها، دیتا سنتر (Data Center) یا مرکز داده میگویند. در تصویر فوق نمایی از داخل یک دیتاسنتر را مشاهده می نمایید که تعداد بیشماری کامپیوتر از نوع سروری در آن نگهداری می شود.

کاربرد هاست یا فضای میزبانی

هر سایتی از همان بدو راه اندازی دارای مقادیری متن و عکس و فایلهای حاوی کدهای برنامه نویسی میباشد. که برای اجرای این کدها و مشاهده تصاویر در قالب یک سایت میبایست فایلهای مربوطه را در این مکان بارگزاری یا آپلود نمود. پس از اتصال دامنه به هاست مورد نظر، فضا و محتوای ان از راه دور قابل دسترس خواهد بود. و دیگران محتوای داخل آن را به شکل یک وب سایت که طراحی شده مشاهده خواهند نمود.

کیفیت و قیمت هاست بسته به سرویس دهنده یا مکان آن متفاوت است. اما برای آن دسته از مشتریانی که به مجموعه ما سفارش طراحی سایت می دهند، جایی برای نگرانی و تصمیم گیری در این خصوص نخواهد بود. زیرا سایت های کلیه مشتریان محترم بر روی سرورهای آزاد وب میزبانی میگردد. همچنین بصورت هفتگی از کلیه اطلاعات سایتها نسخه پشتیبان تهیه شده و در سروری جداگانه نگهداری میشود. تا در صورت بروز هر گونه نقص احتمالی بتوان از آخرین نسخه موجود برای بازگردانی اطلاعات استفاده نمود. لذا با توجه به نیازهای فنی یک وبسایت، بهترین گزینه ها را برای مشتریانمان انتخاب و بهینه نموده ایم.

نکته مهم ۱: سرویس هاست باید ماهانه یا سالانه تمدید گردد و ممکن است مبلغ آن با توجه به نرخ ارز تغییر کند.
نکته مهم ۲: حجم هاست در هر لحظه قابل ارتقاست و در ابتدای کار نیاز به هاست حجیم نخواهید داشت.
نکته مهم ۳: با توجه به موارد امنیتی هاستی که خریداری می نمایید، در صورت عدم نیاز به آن ، امکان بازگشت وجه ندارد.
نکته مهم ۴:  هاست مورد نظر تحت مالکیت شخص شماست، و در صورت نقض قوانین ارائه دهنده و قوانین جاری کشور، فروشنده مسئولیتی را بر عهده نخواهد داشت.

مرحله چهارم: شروع مراحل طراحی سایت و پیاده سازی عناصر

کدنویسی وب

در مرحله چهارم از پیشنیازهای طراحی سایت، انتخاب یک سیستم مدیریت محتوای (CMS) مناسب می باشد. که از طریق آن میتوانید محتوا، عکسها و… منتشر و در دید عموم قرار دهید. برای درک بهتر این موضوع ، یک کامپیوتر یا لپتاپ آکبند را در نظر بگیرید. وقتی برای بار اول آن را روشن کنید با یک صفحه خالی مواجه خواهید شد که هنوز هیچ سیستم عاملی روی آن نصب نیست. لذا اقدام به نصب ویندوز یا دیگر سیستم عامل ها نموده و در یک محیط کاربرپسند و گرافیکی از ان بهره برداری می کنید.

عملکرد سیستم های مدیریت محتوا نیز به همین شکل است. و هاست خالی شما را به یک محیط گرافیکی تبدیل نموده و می توانید در زمینه های مختلفی از ان استفاده نمایید. یکی از بهترین و قویترین سیستم های مدیریت محتوا، وردپرس است. وردپرس با دارا بودن قالب ها، افزونه ها و آسانی در محیط مدیریت آن می تواند بخوبی از پس وظایفش بر آمده حتی در سطوح بالاتری آن را توسعه و ارتقاء دهید. نصب و استفاده از وردپرس کاملا رایگان است، اما اگر به دنبال پیاده سازی یک سایت حرفه ای هستید، نیازمند هزینه خواهد بود که مجموعه آزاد وب در این زمینه با بیش از ۸ سال تجربه مفید در کنار شماست.

همچنین در بین مقالات آزاد وب و بخش های آموزشی سایت، مطالب بسیار خوبی در زمینه آموزش وردپرس خواهید یافت و با دنبال کردن این آموزش ها خود به تنهایی می توانید تا حدودی از پس طراحی سایت دلخواه تان بر آیید.

با کلیک روی دکمه زیر می توانید جدول امکانات و تعرفه های پیشفرض طراحی سایت توسط تیم آزاد وب را مشاهده نمایید.