در سری آموزش های قبلی کار با سی پنل با نحوه ورود و مدیریت فایل آشنا شدید. در قسمت سوم آموزش سی پنل قصد داریم در خصوص ایجاد دیتابیس یک آموزش کاربردی خدمتتون ارائه بدیم.

معمولا برای راه اندازی سایت پس از آپلود کردن فایل در فایل منیجر، نیاز به ایجاد یک دیتابیس جهت ساخته شدن جداول مربوط نیازه. برای ایجاد دیتابیس یا همون پایگاه داده کار سختی در پیش نخواهید داشت و با وجود ویزارد ساخت دیتابیس این کار با چند عمل ساده قابل انجامه.

اما نکته ای که لازمه قبل از ایجاد دیتابیس بهش توجه داشته باشید، مبحث امنیت پایگاه داده هست. از اونجایی که این قسمت حاوی مهمترین و حیاتی ترین اطلاعات وب سایت شماست، هرگونه بی احتیاطی ممکنه به هک شدن سایت شما منجر بشه. بنابراین بهتره که همیشه جوانب احتیاط رو رعایت کنید و این بخش و نکاتی که در موردش بهتون آموزش میدیم رو جدی بگیرید.

ایجاد دیتابیس در سی پنل

پس از ورود به سی پنل یک راست به قسمت Database رفته و با توجه به تصویر زیر بر روی گزینه SQL Database Wizard کلیک نمایید.

ایجاد دیتابیس در سی پنل

۱- در مرحله اول باید یک نام برای دیتابیس جدید وارد کنید. برای امنیت بالاتر ، برای انتخاب این نام بهتره که کلمات و حروف بدون معنی باشه. مثلا: m48s043

روی گزینه Next Step کلیک کنید و به مرحله بعد برید.

۲- در مرحله دوم باید یک نام کاربری و یک رمز عبور انتخاب کنید. این نام هم بهتره مثل نام دیتابیس از ترکیب حروف و اعداد ساخته بشه و معنی خاصی نداشته باشه. مثلا: rtsx438s3

انتخاب صحیح این رمز بسیار مهمه و اصلا از رمزهای تکراری یا معنی دار استفاده نکنید. اگر دقت کرده باشید یک دکمه با نام Password Generator در این بخش وجود داره. با زدن این دکمه پنجره ای شناور باز میشه و یک رمز پیشنهادی براتون میسازه. برای ساختن یک رمز قوی به ترتیب زیر عمل کنید.

و با توجه به تصویر زیر که به ترتیب شماره گذاری شده پیش برید

  1. ایجاد یک رمز قوی برای دیتابیسابتدا روی گزینه Advanced Option کلیک کنی
  2. عدد ۱۸ رو در کادر وارد کنید،
  3. روی Generate کلیک کنید
  4. پسورد ساخته شده رو در حافظه یا جایی کپی کنید
  5. تیک گزینه I have Copied… رو بزنید
  6. در نهایت روی Use Password کلیک کنید.

پس از انجام مراحل بالا فیلدهای مربوط به پسورد بصورت خودکار تکمیل میشه اما باید حتماً پسورد ذخیره شده در حافظه رو بصورت موقت در جایی حفظ کنید تا برای نصب اسکریپت ازش استفاده کنید.

توجه: همیشه به یاد داشته باشید طول رمز عبور بسیار مهمتر از پیچیده بودنش هست. پس همیشه برای انتخاب رمز تا سعی دارید رمز عبور طولانی بیش از ۱۵ کارکتر انتخاب کنید.

در نهایت روی گزینه Create User کلیک کنید.

۳- در این مرحله باید میزان دسترسی به دیتابیس را برای یوزری که ساختید تعیین کنید. کافیه با زدن تیک گزینه All Privileges این دسترسی رو به صورت کامل تعیین کنید و با تیک خوردن همه گزینه ها و زدن گزینه Next Step به مرحله بعدی برید. به تصویر زیر دقت کنید.

تعیین سطح دسترسی به دیتابیس

و در همین جا کار ساختن دیتابیس و کاربر مربوطه به پایان میرسه و کافیه این مشخصات رو در فایل کانفیگ مربوط به اسکریپت خودتون وارد کنید و عمل نصب سایت رو شروع کنید. در مباحث بعدی به روش نصب سایت هم خواهیم رسید. موفق باشد.