در یکی دو ماه گذشته گوگل تغییرات زیادی را در کنسول وبمستر به وجود آورد که شامل تغییرات ظاهری و فنی این بخش می باشد. بخش اعظمی از این تغییرات مربوط به نحوه شناسایی محصولات است که دردسر غیر منتظره ای را برای فروشگاه سازهایی همچون ووکامرس، ایکامرس، پرستاشاپ و… ایجاد کرده است. بدین ترتیب احتمالا شما هم مقادیر زیادی خطا یا هشدار در کنسول گوگل با این عنوان دریافت کرده اید: “Either “offers”, “review”, or “aggregateRating” should be specified”. قبل از هر توضیحی اجازه بدهید ابتدا شما را از نگرانی نجات بدهیم، این خطا هیچ تأثیری بر روی رتبه سایتتان نداشته و باعث افت آن نخواهد شد. اما رفع آن بدون شک باعث رشد رتبه سایت شما خواهد شد. لذا اگر وجود این خطا برای شما آزاردهنده است، پیشنهاد میکنیم در ادامه آموزش رفع خطای کنسول گوگل با ما همراه باشید.

در مورد خطای جدید در کنسول جستجوی گوگل بیشتر بدانیم

معمولا عادت داریم به محض مشاهده تغییرات جدید در گوگل، سری به بلاگ و داکیومنت های آموزشی گوگل زده و در مورد آن مطالعه میکنیم. اما دردناکترین قسمت این خطا و هشدار این است که راه حل مناسبی از طرف گوگل برای آن ارائه نشده. اگر هزاران خطا از این دست داشته باشید، با کلیک بر روی هرکدام به یک صفحه واحد هدایت میشوید که آنجا خبری از یک راهنمای کاربردی و شفاف نیست.

وقتی با خطای Either “offers”, “review”, or “aggregateRating” should be specified روبرو میشوید، با کلیک بر روی آن متوجه خواهید شد که تقریبا دامن تمام محصولاتتان را گرفته. و این مسئله به همینجا ختم نمیشود. بلکه در هشدارهایی نیز با عناوین Missing field “brand”, Missing field “SKU”, Missing Field “offers” و…. نیز روبر خواهید شد.

این خطا چه می خواهد به ما بگوید؟

خطاها مستقیماً مربوط می شوند به مارک آپ ها (Markups) و شمای (Schema) محصولات که مشخص کننده ی جزئیات یک محصول اعم از نام، قیمت، رتبه، برند و…. هستند. بعبارتی گویا گوگل انتظار دارد با مشخص نمودن این جزئیات، از این پس در نتایج جستجو ضمن تفکیک محصولات از مقالات، جزئیات آن محصول را نیز نمایش دهد. البته ناگفته نماند که گوگل سالهاست که این کار را برای کشورهای پیشرفته مثل آمریکا انجام داده و نتایج جستجو اگر شامل یک محصول باشد در زبانه Product نمایش میابد اما تاکنون این بخش مختص فروشگاه های خاصی همچون آمازون ، Ebay و از این قبیل بوده است.

همانطور که متوجه شدید نیت گوگل خیر است و میخواهد کاری کند تا فروشگاه ها از همه جزئیات مربوط به یک محصول استفاده کنند، و در نتیجه آمار کلیک های ورودی را نیز از این طریق برای سایت ها افزایش دهد. بعبارتی کاربر کمتر سرگردان پیدا کردن یک محصول خواهد شد. و گوگل از این طریق دلیلی بر قابل خرید بودن محصولاتتان در دست خواهد داشت.

لذا خطای Either “offers”, “review”, or “aggregateRating” should be specified زمانی نمایش میابد که یک محصول هیچکدام از سه مورد فوق یعنی آفر، نقد و بررسی و امتیاز محصول را در خود نداشته باشد. مواردی که متاسفانه در بسیاری از فروشگاههای ایرانی نادیده گرفته میشود.

اگر تصمیم دارید از امروز محصولات سایتتان را طبق استاندارد گوگل در آورید پیشنهاد میکنیم به سایت schema.org سری بزنید و با مارک آپ و ساختارهای محصول آنلاین بیشتر آشنا شوید.

تأثیر این خطای کنسول گوگل بر روی سایت شما

تعداد کمی از کاربران گزارش کرده اند که بدلیل بروز این خطا رتبه سایت شان کاهش پیدا کرده است ولی خبر خوب این است که طبق بررسی ما، فروشگاه هایی که کاهش رتبه داشتند دلیل اصلی آن، خطاهای دیگری بود که مربوط به سئو و صفحات ناقص سایت می شد. لذا خوب است که بدانید، گوگل تغییری در الگوریتم رتبه دهی خود نداده و صرفا با نمایش این خطا پیشنهاد جدیدی را جهت بهتر شدن فروشگاه های آنلاین داده است.

همانطور که بالاتر هم عرض کردیم، خوشبختانه این خطای کنسول گوگل آسیبی به رتبه فعلی فروشگاه شما نخواهد زد اما اگر حتی ۱ درصد احتمال میدهید که ترافیک سایتتان به خاطر وجود این خطاها کاهش پیدا کرده ، بهتر است در اولین فرصت نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

برای رفع خطای کنسول گوگل چگونه اقدام کنیم؟

با توجه به اینکه کار تخصصی تیم آزاد وب بر روی ووکامرس است، تنها روی این فروشگاه ساز روش رفع خطا را تهیه کرده ایم. متأسفانه امکان تست روی پرستاشاپ، ای کامرس، اوپن کارت و دیگر موارد مشابه امکانپذیر نبود لذا راهکار مربوطه تنها مخصوص فروشگاه ساز ووکامرس می باشد.

در حال حاضر تنها روش ممکن حذف موقت شمای محصول از کل فروشگاه ست. دقت داشته باشید، با انجام اینکار، تنها به گوگل میگویید، که “جناب گوگل، ما عطای امکانات جدیدت را به لقایش بخشیدیم، بیخیال فروشگاه ما شو لطفاً”!! لذا این روش اثر سوئی روی محصولات فعلی و رتبه فعلی سایت شما نخواهد داشت پس با خیال راحت آن را انجام دهید.

برای این کار لازم است قطعه کدی را جهت حذف شمای محصول در فایل functions.php قالب خود وارد نمایید. توصیه میکنیم جهت انجام این کار از حالت child-theme قالب خود استفاده نمایید. یا با استفاده از افزونه ی کاربردی my function اقدام به درج کد زیر نمایید.

ما این کد را روی  چندین فروشگاه ووکامرسی تست کرده ایم و هر بار نتیجه آن موفقیت آمیز بود. این کد به راحتی شمای (schema) محصول در دسته بندی ها، صفحه فروشگاه  و محصول تکی، را از دید گوگل مخفی نموده و از بروز خطا جلوگیری میکند. و باعث میشود مثل سابق گوگل محصولات شما را در نتایج اصلی خود نمایش دهد.

با اینحال توصیه میگردد جهت همگام شدن با امکانات جدید گوگل، و برخورداری از رتبه بهتر، به مرور اقدام به تکمیل این اطلاعات در محصولات فروشگاه خود نموده و سپس اقدام به حذف کد فوق نمایید. انتظار میرود در آپدیت های بعدی ووکامرس، چاره ای برای رفع این مشکل نیز اندیشیده شود.

در هر صورت مهمترین شاخصهای یک محصول نام و تصویر آن می باشد که باید برای موتورهای جستجو قابل تشخیص باشند.

حرکت بعدی در رفع خطای کنسول گوگل

پس از درج کد فوق در فایل فانکشن قالب خود، یک راست به کنسول گوگل وبمستر مراجعه نموده و روی خطای مورد نظر کلیک کنید. در صفحه بعدی روی گزینه issue fixed کلیک نموده و منتظر شوید تا پروسه جستجو و ثبت آن به پایان رسد. این عمل ممکن است بنا بر تعداد خطاهای موجود ۱ الی ۲۰ دقیقه به طول انجامد. پس از ثبت، چند روز باید منتظر باشید تا گوگل تصمیم به حذف لینکهای گزارش شده در خطا از لاگ خود نماید.

چنانچه در انجام این مراحل تجربه کافی نداشته و نیاز به کمک دارید، میتوانید از طریق فرم تماس با ما در ارتباط باشید تا در اسرع وقت خدمات مورد نیاز را به شما ارائه دهیم.

موفق باشید.