سایت در حال بازطراحی است، اما می توانید از بخش مقالات استفاده نمایید.
0

آموزش سریع ++C – قسمت پنجم – نحوه تعریف متغیرها

با یکی دیگه از قسمت های آموزش برنامه نویسی به زبان سی پلاس پلاس خدمت شما دوستان و همراهان عزیز هستیم. در جلسه قبل با انواع متغیر ها و مودیفایر ها در C++ آشنا شدید و همونطور که بهتون قول داده بودیم، تو این جلسه میخوایم به نحوه تعریف متغیرها در محیط برنامه نویسی بپردازیم. برای درک بهتر مطالب این جلسه سعی میکنیم از مثالهایی که تو جلسات قبل زدیم استفاده کنیم. همراه ما باشید.

برای شروع برنامه ای که قبلا نوشتید رو اجرا کنید. با توجه به مطالبی که تا الان یاد گرفتید هر برنامه ی سی پلاس پلاس از یک سری قسمت های اصلی تشکیل شده که استفاده ازشون برای نوشتن یک برنامه ضروریه، دستوراتی مثل دستورات پیش پردازنده، لینکر ها، و فانکشن ها که درباره هرکدوم توضیح دادیم. نحوه ی قرار گرفتن این دستورات در محیط برنامه نویسی رو میتونید تو کادر زیر مشاهده کنید.

#include <iostream>  <--- دستورات پیش پردازنده
using namespace std;  <--- لینکر ها 

int main () {  <--- فانکشن اصلی
              
  <--- محل نوشتن دستورات

	system ("pause");
	
	return 0;
 }

نحوه ی تعریف متغیرها در محیط برنامه نویسی:

گفتیم که برای تعریف متغیرها ، اول باید نوع متغیر مشخص بشه و بعد اسم متغیر. برای مثال ما میایم یه متغیر integer تعریف میکنیم و اسمش رو میذاریم متغیر “a” و اون رو داخل فانکشن اصلیمون به این شکل مینویسیم: (توجه کنید که دستورات بین براکت های {} قرار میگیرند)

	int a;

بعد از مشخص کردن نوع متغیر و اسم متغیر، نوبت میرسه به مشخص کردن مقدار. برای اینکار از علامت ” = ” استفاده میکنیم و اون رو به این شکل مینویسیم : (به عنوان مثال مقدار رو ۱۰ در نظر میگیریم)

a=10;

خب تا اینجا کار تمومه. حالا برای این که مقدارمون رو روی صفحه ی کنسول ببینیم از دستور cout استفاده میکنیم که نحوه ی نوشتنش به این شکله: ( متن داخل “” رو میتونید به دلخواه خودتون تغییر بدید)

cout << "The Value Of a Is : " << a << endl;

و اینم برنامه ی نهایی جهت تمرین و تکرار :

#include <iostream>
using namespace std;

int main () {
	
	int a;
	a=10;	
	cout << "The Value Of a Is : " << a << endl;
	
	system ("pause");
	
	return 0;
	
}

برای اجرای برنامه ای که نوشتید میتونید از داخل محیط برنامه نویسیتون، سربرگ execute گذینه ی compile & run رو انتخاب کنید. نکته ای که باید بهش اشاره کنم اینه که در برنامه نویسی میشه تعریف متغیرها رو هزاران بار با اسامی مختلف انجام داد بنابراین برای درک بهتر استفاده از متغیر، به کدهای بالا هر چندتا که میتونید متغیر اضافه کنین و در خروجی نمایش بدید. البته در جلسات بعدی استفاده از متغیرها پای ثابت تمرینات و مثالها خواهد بود.

خب دوستان به پایان یکی دیگه از قسمت های آموزش برنامه نویسی به زبان c++ رسیدیم، لطفا تا زمانی که مطالب یک جلسه رو خوب یاد نگرفتید قسمت های بعدی رو مطالعه نکنید. شاید در ابتدا فکر کنین چیز ساده ای هست و نیاز به تمرین نداره، اما به شما اطمینان میدم کافیه یک هفته تمرین رو کنار بزارید، میبینید که همین چیز ساده هم دیگه یادتون نمیاد که بنویسین. پس سعی کنید بار ها و بار ها تمرینات رو بخونید و انجام بدید تا ملکه ی ذهنتون بشه. هر سوالی داشتید میتونید از قسمت نظرات هر مطلب بیان کنید تا در اولین فرصت به سوالاتتون پاسخ بدیم. موفق باشید.

 

در جلسه بعد به سر فصل زیر میپردازیم :

 • دریافت داده از کاربر

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی *Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.