سایت در حال بازطراحی است، اما می توانید از بخش مقالات استفاده نمایید.
0

آموزش سریع ++C – قسمت سوم – خروجی برنامه

با توجه به توضیحاتی که در جلسات قبلی در خصوص معرفی برنامه نویسی ++C و ابزارهای برنامه نویسی تقدیم حضورتون شد، مبحث این جلسه رو به نوشتن اولین برنامه در محیط ++C اختصاص میدیم. البته قرار نیست یک برنامه عجیب و غریب و سخت رو پیاده کنید. صرفا چند خط کد ساده ست که با خروجی برنامه در C++ و با کلیات نوشتن کدها کمی آشنا بشیم. البته مقداری هم در خصوص نحوه ایجاد خروجی صحبت خواهیم کرد و اینکه چطور میشه کدهایی که نوشتیم برای سیستم قابل فهم میشه. با جلسه سوم برنامه نویسی سی پلاس پلاس با ما همراه باشید.

خب برای شروع وارد محیط برنامه نویسیمون (Dev ++C) میشیم و یک پروژه ی جدید ایجاد میکنیم. برای انجام اینکار مسیر File>New>Source File رو دنبال میکنیم یا از کلید های ترکیبی Ctrl+N استفاده میکنیم. برنامه ای که میخوایم بنویسیم قراره که یه پیامی رو روی صفحه برامون نمایش بده که در واقع همون خروجی برنامه در C++ هستش.

سی پلاس پلاس از مجموعه ای از فانکشن* ها تشکیل شده که ما کد هامون رو داخلش مینویسیم مهمترین فانکشنی که تو برنامه نویسی به زبان ++c وجود داره فانکشن main هستش که هر برنامه ی سی پلاس پلاس باید یکی ازونا رو داشته باشه. این فانکشن در واقع فانکشنی هست که کامپایلر* اول از همه میاد دستورات داخل اون رو خط به خط اجرا میکنه و بعد بقیه دستورات رو اجرا میکنه. برای تعریف فانکشن main از دستور زیر استفاده میکنیم.

int main () {
بدنه ی فانکشن یا محل وارد کردن دستورات
return 0;
}

طبق دستور بالا این فانکشن از سه قسمت تشکیل شده () main در واقع عنوان فانکشن، int نوع فانکشن، و ;return 0 تو این برنامه کاری که انجام میده اینه که به کامپایلر میگه که برنامه تموم شده و یعنی پایان فانکشن.

علاوه بر فانکشن ها، یکی دیگه از مهمترین دستوراتی که در برنامه نویسی به زبان ++C استفاده میشه دستورات پیش پردازنده هستن. گاهی دستورات توسعه یافته ای تو زبان ++C وجود داره که توسط cpu قابل ترجمه و اجرا نیستن، و فقط توسط پیش پردازنده قابل فهم هست به این دستورات میگیم دستورات پیش پردازنده که در واقع نوعی مترجم هستن. در کادر زیر میتونید یک نمونه ازین پیش پردازنده ها رو که میخوایم تو نوشتن برناممون ازش استفاده کنیم ببینید که به چه شکلی نوشته میشه.

#include <iostream>

یکی دیگه از مهمترین دستورات برنامه نویسی به زبان ++c لینکر ها هستن. کاری که لینکر ها انجام میدن اینه که به ماشین میگن که ما قصد داریم که از مجموعه دستورات داخل یک فایل خاص استفاده کنیم. ما میخوایم از اون دستورات که نوعی آدرس محسوب میشن تو برناممون استفاده کنیم. ساختار دستور به این شکله:

using namespace std;

std، استاندارد لایبرری سی پلاس پلاس هستش و namespace یعنی اینکه ماداریم از محدوده دستورات داخل فایل std استفاده میکنیم

توجه کنید که این علامت ; (سمی کالن) در انتهای هر خط از برنامه به معنیه پایان برنامه تو اون خط هست و اگه این علامت نباشه برنامه اجرا نمیشه و ارور میده.

دستوری که برای نشون دادن یک پیام روی صفحه استفاده میشه دستور cout هستش که ساختار دستور به این شکله :

cout << "در این قسمت پیام مورد نظرتون رو مینویسید";

این دستور مواقعی استفاده میشه که نیاز داریم برای نوشتن برناممون یه خط روخالی بذاریم:

cout << endl;

دستور دیگه ای که میخوایم بهتون یاد بدیم دستور pause هستش. از این دستور زمانی استفاده میکنیم که بخوایم به ماشین بگیم بعد از اجرای برنامه منتظر بمونه تا حتما یک کلید رو فشار بدیم بعد به خط بعدی برنامه بره یا از برنامه خارج بشه. ساختار این دستور به این شکله:

system ("pause");

توجه: در صورت عدم استفاده از این دستور هم برنامه به صورت صحیح اجرا میشه اما بلافاصله بسته میشه و شما نتیجه رو نمیبینید.

خب کار تمومه و برای دیدن خروجی برنامه در C++ میتونید برنامه ای که نوشتید رو اجرا کنید. برای اجرای برنامه ای که نوشتید میتونید از سربرگ execute گذینه ی compile & run رو انتخاب کنید. محیطی که برنامه توش اجرا میشه رو بهش میگیم محیط کنسول

برنامه ی نهایی جهت تمرین و مشاهده خروجی برنامه در C++ :

#include <iostream>
using namespace std;

int main () {
	cout << "در این قسمت پیام مورد نظرتون رو به انگلیسی بنویسید";
	cout << endl;
		
	system ("pause");
	
	return 0;
}

تعاریف برخی اصطلاحات گفته شده در این جلسه:

  • فانکشن : به مجموعه ی دستورالعمل هایی گفته میشه که معمولا با دریافت ورودی، پردازشی رو انجام میدن و نتیجه رو به عنوان خروجی برمیگردونن.
  • کامپایلر : کامپایلر در واقع برنامه یا مجموعه‌ای از برنامه‌های کامپیوتری هست که متنی از زبان برنامه‌نویسی سطح بالا (زبان مبدأ) رو به زبانی سطح پایین (زبان مقصد)، مثل اسمبلی یا زبان سطح ماشین، تبدیل می‌کنه

 

امیدوارم این قسمت از آموزش ها مورد توجهتون قرار گرفته باشه خواهشا تحت هیچ شرایطی تمرین و تکرار رو فراموش نکنید و یادتون باشه که صرفا فهمیدن این بخش از آموزش ها به معنی یادگرفتنش نیست. موفق و سربلند باشید.

 

در جلسه بعدی به سرفصل زیر خواهیم پرداخت:

  • متغیر ها

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *