سایت در حال بازطراحی است، اما می توانید از بخش مقالات استفاده نمایید.
0

آموزش سریع ++C – قسمت ششم – دریافت داده از کاربر

در ششمین قسمت از آموزش برنامه نویسی به زبان سی پلاس پلاس میخوایم دریافت داده از کاربر رو بهتون آموزش بدیم. یعنی در واقع از کاربر بخوایم که یکسری اطلاعات رو وارد برنامه کنه. اگر به نحوه کار ماشین حساب دقت کنید متوجه میشید که هرگز هیچ خروجی رو سرخود نمایش نمیده و تنها زمانی شروع به دادن خروجی میکنه که عدد یا عملگری رو از جانب کاربر دریافت کنه. همین فشار دادن دکمه های ماشین حساب یا کیبورد و وارد کردن هر نوع اعداد و کاراکتری رو در برنامه نویسی بهش ” دریافت داده ” میگیم. برای درک بهتر موضوع این جلسه در ادامه با یک مثال ساده پیش میریم.

خب طبق جلسات قبلی آموزش برنامه نویسی در محیط کنسول یک متغیر تعریف میکنیم، تا داده هایی که از کاربر میگیریم رو داخلش نگهداری کنیم. تو جلسه ی قبل در رابطه با تعریف متغیر ها صحبت کردیم و گفتیم، نکاتی که باید قبل از تعریف یک متغیر بهش توجه کنیم، نوع متغیر و اسم متغیر هست.

در نظر میگیریم که دریافت داده از کاربر به صورت عدد هست. به همین جهت از متغیر integer استفاده میکنیم. و اسم این متغیر رو به عنوان مثال : number در نظر میگیریم به این صورت :

int number;

در ادامه برای اینکه کاربر قبل از وارد کردن عدد یک پیغام رو روی صفحه ببینه از دستور cout استفاده میکنیم که تو جلسات قبل بهش اشاره کردیم. نحوه نوشتن این دستور هم به این شکله:

cout << "Please enter a number";

دستوری که برای دریافت ورودی از کاربر استفاده میشه دستور cin هست که به این صورت نوشته میشه : (دستور cin + نام متغیر)

cin >> number;

توجه :

 • دلیل استفاده از نام متغیر در ادامه ی دستور cin اینه که اطلاعاتی که کاربر وارد میکنه در اونجا نگه داری بشه
 • علامت پرانتز شکسته (کوچیکتر/ بزرگتر) موقع وارد کردن دستور cout به این شکله >> و موقع وارد کردن دستور cin به این شکل << این دوتا رو باهم اشتباه نگیرید.

در مرحله ی بعد باید دستوری بنویسیم تا اطلاعات وارد شده توسط کاربر که داخل متغیرمون نگهداری شده رو، روی صفحه برامون نشون بده که نوشتن این دستور هم به این صورته :

cout << number;

خب حالا برنامتون رو اجرا کنید و نتیجه رو ببینید.

این یک مثال ساده جهت دریافت داده از سمت کاربر بود که امیدوارم براتون قابل درک بوده باشه. طبق چیزهایی که در جلسات قبل یاد گرفتید، میتونید با افزایش تعداد متغیرها در این تمرین، بنا بر حسب نیاز تعداد ورودی یا cin و cout رو هم افزایش بدید و به این روش تمرین پیچیده تری رو انجام بدید.

برنامه ی نهایی جهت تمرین و تکرار:

#include <iostream>
using namespace std;

int main (){
	
	int number;
	cout << "Please enter a number : ";
	cin >> number;
	cout << "Your number is : ";
	cout << number;
	cout << endl;
	
	system ("pause");
	return 0;
	
}

امیدوارم این قسمت از آموزش برنامه نویسی C++  که در خصوص دریافت داده از کاربر تقدیمتون شد مورد توجهتون قرار گرفته باشه. تاکید میکنم که به هیچ وجه تمرین و تکرار رو فراموش نکنید چرا که موفقیت در برداشتن گام های کوچیک روزانه هست و گام های شما برای رسیدن به قله های رشد و افتخار همین تمرین و تکراری هست که در طول روز انجام میدید. من به شما قول میدم از امروز تا ۱۰ سال آینده برنامه نویسی به یکی از پردرآمدترین و با کلاسترین شغل های دنیا تبدیل میشه که البته امروز هم همینطوره اما در اینده برنامه نویسان جایگاه ویژه ای در دنیا خواهند داشت. پس اگه واقعا تصمیم دارید به صورت جدی این حرفه رو دنبال کنید بهتون تبریک میگم بخاطر انتخابتون و براتون آرزوی موفقیت میکنم. اگر در طول آموزش احساس کردید قسمتی از مطالب رو خوب متوجه نشدید حتما و حتما بپرسید و ساده از کنارش نگذرید و این یادتون باشه که پیشرفته ترین دستگاه های جهان هم روزی لنگ یه قطعه ی کوچیک میشن پس نگید که این مهم نیست یا بعدا اینو یاد میگیرم ممکنه همون چیز کوچیک بعد ها بدردتون بخوره. برنامه نویسی یعنی درک این که دقیقا دارید چیکار میکنید!!

 

در جلسه بعد به موضوعات زیر خواهیم پرداخت:

 • کلاس
 • شئ
 • تابع
دیدگاه کاربران
 • مرجان 5 ژوئن 2018

  عالی تر از همیشه
  ممنون استاد

  • مهدی آرزم 10 ژوئن 2018

   خواهش میکنم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی *Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.