در بسیاری از مراجعات ، تلفن ها و ایمیل های کاربران این سوال مطرح میگردد که شما برای طراحی سایت دقیقا چه کاری انجام میدهید. زیرا تصور بسیاری از مشتریان از مراحل طراحی سایت این است که تعدادی تصویر و کادری برای نوشتن و عکس گذاشتن با چند کلیک تهیه می شود و زحمت دیگری ندارد. با توجه به حجم این سوالات تکراری و جلوگیری از توضیحات مکرر برای هر مراجعه کننده، همچنین رفع شبهه در خصوص طراحی سایت، تصمیم گرفتیم مراحل طراحی سایت را با زبانی ساده و قابل درک برای هر قشری از مراجعه کنندگان تهیه و منتشر نماییم. امیدواریم این توضیحات مورد توجه عزیزان قرار گیرد.

مرحله اول: انتخاب موضوع فعالیت سایت

شما به عنوان کسی که تصمیم به راه اندازی سایت و کسب و کار گرفته اید ابتدا می بایست موضوع فعالیت سایت تان را مشخص نمایید. لذا تیم آزادوب با توجه به موضوع مطرح شده، پیش نیازهایی را به شما پیشنهاد خواهد نمود. تا بهترین روش اجرایی برای شما در نظر گرفته شود.

مرحله دوم: انتخاب آدرس یا دامنه

تعریف دامنه

همانطور که مستحضر هستید هر سایتی برای دسترسی نیاز به یک آدرس اختصاصی دارد. این آدرس اصطلاحاً دامنه و در انگلیسی به آن دامین می گویند. دامنه ها مانند یک شماره موبایل منحصر همان سایت هستند و نمیتوان از نامی که قبلا توسط شخص دیگری در حال استفاده است، مجدد استفاده نمود. لذا با توجه به نام کسب و کارتان باید دامنه یا آدرسی را انتخاب نموده و جهت ثبت به ما ارائه دهید.

فرض کنیم اگر همین نام آزاد وب را در نظر بگیریم، میتوانستیم نام های دیگری برای دامنه بجای Azadweb.com برگزینیم ولی بدلیل اینکه این دامنه اشاره مستقیم به نام شرکت داشت ثبت و استفاده شد. البته امروزه بدلیل بالارفتن تعداد کسب و کارها و زیاد شدن وبسایت ها، نام دامنه تأثیر چندانی در جذب کاربران ندارد. بعنوان مثال دامنه alibaba.com که مربوط به یک شخص چینی است و نوعی عمده فروشی اینترنتی محسوب میشود، بسیار موفق بوده و تقریبا تمام دنیا را با فروش گسترده مورد پوشش قرار داده. اما همانطور که میبینید نام علی بابا نه ارتباطی به چین دارد و نه به فروشگاه! لذا می توانید نام دلخواه اما معنی دار را انتخاب نموده و جهت ثبت ارائه نمایید.

پسوند دامنه

انتخاب دامنه مناسب

دامنه ها پسوند های مختلفی دارند که عمده پسوندهای معروف و توصیه شده، IR, Com, Net, Org, Info هستند. در گذشته بسیار مهم بود که پسوند دامنه مربوط به نوع فعالیت سایت باشد ولی امروزه دیگر حساسیتی بر روی این موضوع نیست. اما اگر قصد فعالیت در کل دنیا را دارید بهتر است از پسوندهای Com, Net, Org استفاده نمایید. زیرا پسوند آی آر صرفاً در داخل ایران کاربرد داشته و ممکن است در بسیاری از کشورها مورد تحریم های بین المللی قرار گرفته باشد. لذا سایت شما در دسترس کاربران آن کشور نخواهد بود.

دامنه ها هزینه های متفاوتی دارند که در جدول زیر مشاهده میفرمایید.

پسوند دامنه

قیمت تقریبی (تومان)

COM۳۸.۰۰۰
NET۳۸.۰۰۰
ORG۳۸.۰۰۰
INFO۳۲.۰۰۰
BIZ۳۲.۰۰۰
IR۵.۵۰۰
IN۱۳.۰۰۰

نکته مهم ۱» دامنه باید سالانه تمدید گردد و ممکن است مبلغ آن با توجه به نرخ ارز تغییر کند.
نکته مهم ۲» پس از ثبت و سفارش دامنه به هیچ عنوان قابل تغییر نخواهد بود و برگشت هزینه نیز امکانپذیر نیست.
نکته مهم ۳» دامنه با نام و مالکیت شخص شما تهیه میگردد، و در صورت بروز نقض قوانین احتمالی، آزاد وب مسئولیتی را بر عهده نمی گیرد.

مرحله سوم: انتخاب فضای میزبانی یا هاست (Host)

تعریف هاست یا فضای میزبانی

خرید هاست مناسب

هاست یا فضای میزبانی به بخشی از هارددیسک یک کامپیوتر گفته میشود که در داخل کشور یا خارج از کشور نگهداری میشود و ۲۴ ساعته روشن بوده و در حال سرویس دهی میباشد. به این کامپیوترها سرور (Server) یا میزبان گفته میشود و به محل نگهداری این کامپیوتر یا سرورها، دیتا سنتر (Data Center) یا مرکز داده میگویند.

کاربرد هاست یا فضای میزبانی

هر سایتی از همان بدو راه اندازی دارای مقادیری متن و عکس و کدهای مربوطه میباشد. که برای اجرای این کدها و مشاهده تصاویر در قالب یک سایت میبایست فایلهای مربوطه را در این مکان بارگزاری یا آپلود نمود. دامنه خریداری شده با اتصال به این فضای دیسک از راه دور قابل دسترس خواهد بود. و دیگران محتوای داخل آن را به شکل یک سایت اینترنتی خواهند دید.

کیفیت و قیمت هاست بسته به سرویس دهنده یا مکان آن متفاوت است. اما برای مشتریانی که به ما سفارش طراحی سایت می دهند، جایی برای نگرانی و تصمیم گیری در این خصوص نخواهد بود. زیرا سایت های کلیه مشتریان محترم بر روی سرورهای آزاد وب میزبانی میگردد. همچنین بصورت هفتگی از کلیه اطلاعات سایتها نسخه پشتیبان تهیه شده و در سروری دیگر نگهداری میشود. تا در صورت بروز هر گونه نقص احتمالی بتوان از آخرین نسخه موجود برای بازگردانی اطلاعات استفاده نمود.

نکته مهم ۱» سرویس هاست باید سالانه تمدید گردد و ممکن است مبلغ آن با توجه به نرخ ارز تغییر کند.
نکته مهم ۲» حجم هاست در هر لحظه قابل ارتقاست اما در صورت انصراف بازگشت مبلغ امکانپذیر نیست مگر در صورت نارضایتی کاربر از کیفیت سرویس در هفته اول.
نکته مهم ۳» فضای میزبانی با نام و مالکیت شخص شما تهیه میگردد، و در صورت نقض قوانین جاری کشور، مانند انتشار مطالب ممنوعه و غیره… آزاد وب مسئولیتی را بر عهده نمیگیرد.

در جدول زیر میزان حجم هاست و قیمت آن صرفاً جهت اطلاع مشخص گردیده است.

میزان فضا

قیمت سالانه (تومان)

جزئیات بیشتر و سفارش

۱۰۰ مگابایت۲۵.۰۰۰ سفارش
۲۵۰ مگابایت۴۰.۰۰۰ سفارش
۵۰۰ مگابایت۷۰.۰۰۰ سفارش
۱ گیگابایت۱۰۰.۰۰۰ سفارش
۲ گیگابایت۱۵۰.۰۰۰ سفارش

مرحله چهارم: شروع مراحل طراحی سایت و پیاده سازی عناصر

کدنویسی وب

انجام اقدامات اولیه که در بالا ذکر گردید نیازمند هزینه می باشد. لذا پس از عقد قرارداد، یک سوم کل مبلغ بعنوان پیش پرداخت جهت تهیه موارد اولیه دریافت میگردد، در گام بعدی مراحل طراحی سایت توضیحات کلی از مشتری دریافت و عملیات پیاده سازی شروع خواهد شد.

این توضیحات شامل رنگ بندی سایت، جایگاه عناصر صفحه و هر آنچه که مشتری در ذهن خود دارد، از وی خواسته می شود. معمولا از مشتریان درخواست میکنیم که روی یک برگه چیزهایی را که نیاز دارند با خطوط ساده مشخص نمایند و در اختیار ما قرار دهند. زیرا از آنجاییکه سلایق افراد با هم تفاوت دارد و طبق تجربه ای که در این سالها کسب کرده ایم، به ما ثابت شده بهتر است سایت را طبق نظر و خواسته مشتری طراحی نماییم. زیرا اغلب بعد از مشاهده پایان کار تصمیم به ایجاد تغییرات جزئی یا کلی میگیرند که بعضاً کلیت سیستم را دستخوش تغییر می نماید.

از شروع تا پایان مراحل طراحی سایت بسته به موضوع و نوع کاربرد سایت و حجم کاری تیم آزاد وب بین ۳ روز تا ۴۵ روز یا بیشتر زمان نیاز خواهد بود. در طی این مدت در هر مرحله از مراحل ظراحی سایت ضمن ارائه پیشنمایش از مشتری نظرخواهی بعمل خواهد آمد. لازم به توضیح است پس از ارائه اولین پیش نمایش، یک سوم دیگر از مبلغ کل قرارداد دریافت خواهد شد. و مابقی در پایان پس از تحویل پروژه و کسب رضایت مشتری تسویه خواهد گردید.

مرحله پنجم: تحویل نهایی ، آموزش و پشتیبانی

پس از اتمام کلیه مراحل طراحی سایت و انجام تست های لازم، در صورت لزوم و امکانپذیر بودن به صورت حضوری، کلیه دسترسیهای مورد نیاز به مشتری تقدیم شده و آموزش های لازم جهت مدیریت و کار با سایت ارائه خواهد شد. همچنین برای مشتریانی که از شهرهای دوردست هستند، کلیه آموزش ها بصورت تصویر و صوت، تهیه و ارائه خواهد شد.

تمامی سایت های تحویلی طبق قرارداد دارای ۳ ماه پشتیبانی رایگان هستند و در طی این سه ماه رفع هرگونه خطای احتمالی در عملکرد سیستم ، به روزرسانی ماژولها و افزونه ها، پاسخگویی به سوالات فنی مشتری، برعهده تیم آزادوب خواهد بود. و در صورت نیاز به پشتیبانی بیشتر، با پرداخت ۱۵ درصد از مبلغ کل قرارداد بصورت ماهانه قابل ارائه خواهد بود.

خاطر نشان میگردد، پشتیبانی به منظور ارائه موارد فوق می باشد، نه ایجاد تغییرات و اضافه کردن امکانات. همچنین، گاهی مشتریان محترم به اشتباه از ما انتظار دارند تا مطالبی را بصورت روزانه در سایتشان منتشر نماییم. لازم به توضیح است که وظیفه ی ما طراحی و ارائه کار میباشد نه درج مطالب! صرفاً بلوکهای مورد نیاز، امکانات درخواستی و چند مطلب بعنوان مثال، جهت تست کارکرد سایت درج خواهد شد. اما چنانچه نیاز به نیروی کار جهت مدیریت سایت یا تولید محتوا داشته باشید، ما متخصیصان تولید محتوا را در تیم آزاد وب به شما پیشنهاد میکنیم که میتوانید با توجه به بودجه و نیازهای خود اقدام به عقد قرارداد مجزا در این زمینه نمایید.

ما در تیم طراحی و توسعه آزاد وب با بیش از ۸ سال سابقه کاری در زمینه خدمات تحت وب، بهترین ها را برای شما آرزو داریم. و از حسن انتخاب و اعتماد شما سپاسگزاریم. از اینکه در کنارمان هستید بسیار خرسندیم.